Jak robić lepsze zdjęcia

Dla wielu osób zdjęcia zrobione smartfonem są wystarczająco dobre, zwłaszcza w sytuacji, gdy pragniemy uwiecznić naszych przyjaciół, rodzinę czy wspomnienia z wakacji. Wtedy jakość fotografii nie jest dla nas priorytetem. Chwytamy chwile i po prostu zapisujemy w telefonie.

Jeśli jednak należysz do rosnącej liczby osób, które postanowiły zrobić coś więcej z fotografią, to pierwsze kroki powinieneś skierować w stronę studiowania kompozycji i eksperymentowania. Oto kilka prostych wskazówek, które pozwolą ci wykonać lepsze zdjęcia.

1. Nie zaczynaj swojej przygody z fotografią od zakupu drogiego sprzętu – najpierw skup się na nauce

Powinieneś często przeglądać portfolio znanych fotografów by mieć punkt odniesienia do tematów, które sam fotografujesz – najlepszym miejscem obecnie jest serwis www.500px.com/popular/ zrzeszający tysiące pasjonatów fotografii z całego świata. Spróbuj eksperymentować z różnymi technikami, o których mówią profesjonalni fotografowie. Na początek warto zapamiętać, by podczas komponowania fotograficznej sceny unikać umieszczania głównego motywu na środku zdjęcia.

Najprostszym sposobem kompozycji w fotografii jest tzw. reguła trójpodziału. Kadr dzielimy na trzy równe poziome i pionowe pasy – czyli w sumie 9 równych pól – za pomocą dwóch poziomych i pionowych linii, a następnie umieszczamy główny motyw w jednym z tych punktów przecięcia się linii. Ta prosta technika pozwoli ci wyeksponować główny motyw zdjęcia oraz skupić na nim wzrok odbiorcy. Siatkę trójpodziału możemy na stałe włączyć w swoim aparacie lub smartfonie i korzystać z tej funkcji codziennie.

2. Fotografuj podczas złotej godziny

Profesjonalni fotografowie wiedzą, że najlepszy czas na zdjęcia plenerowe jest zaraz po wschodzie Słońca i chwilę przed jego zachodem. Niezwykle ciepłe kolory i miękkie, łagodne światło w tych krótkich fragmentach doby sprawiają, że możemy uzyskać wyjątkowo efektowne kadry. Nie musisz obserwować codziennie niebo i zapisywać na kartce, o której godzinie zaszło Słońce – możesz wykorzystać dedykowane aplikacje na telefon np. Golden Hour, czy PhotoTime.

3. Weź udział w zajęciach plastycznych

Niezależnie od tego, czy dotyczy to rysunku, akwareli, tempery, czy malarstwa olejnego musisz nauczyć się perspektywy, cieniowania, dopasowania kolorów, roli kontrastów, doboru tematów począwszy od martwej natury, poprzez portret czy pejzaż. Dzięki takim zajęciom zrozumiesz, jak ważna jest kompozycja, przez co będziesz mógł poznane reguły przenieść do swojej fotografii. Twoja technika może być świetna, ale to kompozycja sprawia, że niektóre zdjęcia stają się arcydziełami. Zobacz prace fotografa Steve’a McCurry, który kompozycję opanował do perfekcji. www.stevemccurry.com/

4. Używaj klasyczny aparat fotograficzny na film

Szybkość i łatwość z jaką powstają zdjęcia wykonywane aparatami cyfrowymi sprawiła, że możemy oglądać wiele wspaniałych fotografii, ale też bardzo dużo prac marnych i nudnych. Jeśli jesteś ograniczony do jednej rolki filmu z określoną liczbą ujęć (36), szybko nauczysz się jak być bardziej uważnym w doborze tematów. Poświęcisz też więcej czasu na dokładniejsze przestudiowanie swoich obiektów i dobierzesz optymalną odległość, kąt i perspektywę tak by zrobić za pierwszym razem udane zdjęcie.

5. Dodaj magii swoim zdjęciom

Nazwa Bokeh (wym. boke) pochodzi od japońskiego słowa oznaczającego rozmycie, opisującego w fotografii sposób oddawania nieostrości obiektów znajdujących się poza głębią ostrości.

Jest jednym z bardziej lubianych efektów stosowanych przez fotografów korzystających z lustrzanek. Dzięki rozmyciu drugiego planu zdjęcia różnią się od tych wykonywanych kompaktami czy smartfonami, gdzie trudno jest uzyskać efekt dużego rozmycia obrazu ze względu na mikroskopijną matrycę.

Kontrolowanie efektu bokeh na zdjęciach wiąże się ze zwiększeniem zakresu rozmytego obszaru. Oto kilka sposobów na zwiększenie intensywności rozmycia obrazów poprzez zmniejszenie głębi ostrości.

Użycie jasnego obiektywu – czyli takiego z dużym maksymalnym otworem przysłony np. 85mm 1.8 czy 50mm 1.4

Fotografowanie z dużym otworem przysłony (małą wartość liczby f), aby zmniejszyć głębię ostrości i zwiększyć intensywność rozmycia poza wyostrzonym obiektem.

Zwiększenie odległość między obiektem a drugim planem, aby uzyskać lepszy efekt rozmycia detali nieistotnych poza głównym obiektem.

Zbliżenie się do obiektu spowoduje zwiększenie stopnia rozmycia tła.

Posiadacze najnowszych smartfonów z podwójnym aparatem również mogą zrobić zdjęcia z efektownym rozmyciem tła wykorzystując zjawisko paralaksy i tzw. fotografię obliczeniową, którą wykonuje za użytkownika algorytm telefonu. W ten sposób np. w najnowszych Iphonach powstaje symulacja optycznego rozmycia tła możliwego do uzyskania wcześniej tylko za pomocą lustrzanek.

6. Wykorzystaj linie wiodące

Na niektórych zdjęciach widoczna jest linia, która przyciąga wzrok widza do określonej części kadru. Są to tak zwane linie wiodące. Mogą być proste lub zawiłe – pomyśl o schodach, fasadach budynków, torach kolejowych, drogach, czy choćby ścieżce biegnącej przez las. Linie wiodące doskonale nadają się do tworzenia głębi obrazu – poziome dodają zdjęciu harmonii i równowagi, ukośne natomiast dodają dynamiki.


7. Poszukaj symetrii i harmonii

Symetrię tworzymy poprzez harmonię kolorów, piękno proporcji i równowagi znajdujących się w kadrze elementów. Takie zdjęcia mogą być niezwykle przyjemne w odbiorze.

W przypadku harmonii barw opieramy się na tak zwanym kole barw – graficznym modelu stworzonym w 1706 r. przez Isaaca Newtona. Dzięki niemu łatwo jest stwierdzić czy kolory obiektów, które fotografujemy do siebie pasują i dobrze wyglądają razem. Ta wiedza przydaje się zwłaszcza w fotografii mody, beauty, portrecie ale też w reklamie – wszędzie tam, gdzie sami kreujemy obraz.

Czy kolory na zdjęciu pasują do siebie możemy sprawdzić analizując ich położenie na kole barw.

W Internecie jest wiele stron z kalkulatorami koła barw, które mogą nam pomóc jak dobrać odpowiednie kolory np. www.sessions.edu/color-calculator/

8. Używaj naturalnego źródła światła

Światło wpływa na wygląd zdjęcia w ogromnym stopniu – na jego kształty, fakturę, na kolory, dlatego korzystaj z naturalnego światła słonecznego aby uzyskać najpiękniejsze i najbardziej naturalne efekty. Jednak ważny jest kierunek padania światła i pora dnia – od tego zależy, gdzie padają cienie obiektów. Światło boczne dobrze oddaje kształt i teksturę przedmiotów, zwłaszcza tych trójwymiarowych, natomiast światło padające z przodu powoduje, że zdjęcie wygląda płasko. Jeśli korzystasz z lampy błyskowej, rób to tylko w ciągu dnia. Czasami jej użycie jest uzasadnione, ponieważ może poprawić zdjęcie (np. gdy fotografujemy pod światło) jednak najczęściej psuje klimat zdjęcia.

9. Nie bój się edytować zdjęcie w programach graficznych

Skomponowanie i zrobienie udanego zdjęcia aparatem to tylko pierwszy krok do uczynienia go atrakcyjnym wizualnie. Edycja zdjęć to kolejny krok – i to bardzo ważny. Nie potrzebujesz do tego drogiego Photoshopa – wystarczą darmowe programy dostępne również jako aplikacje na smartfonie np. Snapseed, Pixlr, LightX, Photo Lab Picture Editor i inne.

Zachęcamy do robienia zdjęć i dzielenia się z nami swoimi efektami.