Jak robić lepsze zdjęcia telefonem

1. Ustaw telefon zanim zaczniesz robić zdjęcia

Zanim zaczniemy przygodę z fotografowaniem smartfonem należy odpowiednio ustawić aplikację do robienia zdjęć. Podstawową rzeczą to ustawienie jakości i rozdzielczości fotografii, (która powinna być najwyższa), współczynnik zdjęcia – jeśli przywykliśmy do proporcji takich jak w lustrzance zamieniamy na 3:2 (domyślnie jest 4:3). Z dodatkowych opcji warto też zaznaczyć geotagowanie (lokalizacja) i wyłączyć dźwięk migawki. Warto również sprawdzić inne możliwości aparatu, np. miejsce zapisu, czy też wyłączyć datowanie zdjęć.

2. Wybierz odpowiednią aplikację do robienia zdjęć

Może się zdarzyć, że nie odpowiada nam domyślnie zainstalowana w telefonie aplikacja do robienia zdjęć choćby ze względu na swój interfejs lub brak zaawansowanych funkcji. Łatwo to zmienić wybierając, a następnie instalując na swój telefon, aplikację w pełni odpowiadającą wszystkim potrzebom. Na przykład taką, która będzie oferowała intuicyjną obsługę, przejrzysty oraz wygodny interfejs i możliwość korzystania z gotowych trybów (HDR, panorama, zdjęcia poklatkowe) itd. Z dostępnych aplikacji w sklepie Google Play warto zwrócić uwagę na Manual Camera czy YouCam Perfect.

3. Włącz tryb siatki w telefonie

Tryb siatki wyświetla linie dzielące ekran na 9 prostokątów. W przecięciach tych linii znajdują się mocne punkty obrazu, dlatego w tych miejscach powinno umieszczać się elementy, które są najważniejsze w fotografowanym przez nas kadrze. Siatka pozwoli też wyrównać kadr z naturalnymi liniami, które fotografujemy. Na przykład, gdy robimy zdjęcie zachodzącemu słońcu, siatka wyświetlana na ekranie telefonu pomoże ci ustawić obiektyw równo wzdłuż linii horyzontu. Dzięki temu twoje zdjęcie będzie bardziej harmonijne.

4. Kadruj w trakcie robienia zdjęcia

Jeśli najczęściej tworzysz posty na Instagram, to od razu ustaw w telefonie proporcje boków 1:1 (Aspect ratio). Gdy zadbamy o odpowiednie kadrowanie zanim naciśniemy spust migawki, to mamy większą kontrolę nad kompozycją i nie musimy tracić czas na dodatkową obróbkę zdjęć w programach graficznych. Obiektywy w smartfonach zazwyczaj mają dość szeroki kąt. Dlatego świetnie nadają się do fotografowania krajobrazu czy pomieszczeń, natomiast gdy przyłożymy aparat zbyt blisko portretowanej przez nas osoby, jej twarz będzie mocno przerysowana. Unikajmy zatem ciasnego kadrowania i nie fotografujmy z odległości mniejszej niż metr.

5. Fotografując telefonem, zwróć uwagę na oświetlenie

Trudno znaleźć świetne zdjęcie wykonane smartfonem z użyciem lampy błyskowej. Dlatego korzystaj z naturalnego światła – im więcej jest go w kadrze, tym fotografie robione telefonem będą lepszej jakości (mniej szumów, większy kontrast, lepsza ostrość). Jednak nie popadajmy przy tym w skrajność – fotografowanie w ostrym słońcu spowoduje, że na twarzy portretowanej osoby pojawią się bardzo mocne, twarde cienie, a oczodoły będą ciemne. Dlatego lepszym pomysłem będzie ustawienie osoby w lekko zacienionym miejscu.

6. Perfekcyjny portret smartfonem?

Portretując telefonem, jeśli możemy, korzystajmy ze światła dziennego. Nawet w pomieszczeniu, wystarczy niewielkie okno, by światło padające z zewnątrz pięknie oświetliło twarz. Równie ważne jest dopasowanie kąta padania światła na twarz portretowanej osoby. W przypadku sztucznego światła, które możemy samodzielnie modyfikować najlepiej gdy pada ono na twarz lekko z góry lub z przodu. Oświetlenie z dołu sprawi, że twarz będzie wyglądała nienaturalnie.

Ustawmy smartfon ok. 10 centymetrów powyżej linii oczu portretowanej osoby i pamiętajmy by włączyć w telefonie specjalny tryb portretowy, w którym zastosowano algorytm poprawiający odcień skóry. W tym trybie domyślnie jest też włączony efekt bokeh, który powoduje, że tło za modelem jest efektownie rozmazane. Dzięki temu portretowana osoba znajduje się na pierwszy planie. Tryb małej przesłony (bokeh) w najnowszych telefonach pozwala na płynną regulację stopnia rozmycia tła, nawet po wykonaniu zdjęcia.

7. Zapomnij o lampie w telefonie

Bardzo częstym błędem popełnianym przez większość osób fotografujących smartfonami jest używanie lampy błyskowej, które skutkuje zazwyczaj tym, że otrzymujemy sztuczne zdjęcia, czerwone i świecące oczy i płaskie światło. Takie zdjęcia nie wyglądają dobrze, dlatego najlepiej zapomnieć o wbudowanej lampie błyskowej. Można z niej korzystać w ostateczności, gdy na przykład potrzebujemy udokumentować jakąś konkretną rzecz a nie jest to zdjęcie stricte artystyczne.

8. Nie korzystaj z cyfrowego zoomu

Cyfrowy zoom skutecznie psuje jakość zdjęć ponieważ to nic innego jak zwykłe przybliżanie, powiększanie i kadrowanie. Dlatego im mocniej fotografie wykadrujemy, tym zdjęcie będzie gorszej jakości. Najlepszym rozwiązaniem gdy chcemy przybliżyć jakiś element widoczny w kadrze jest podejście bliżej z telefonem.

9. Dbaj o szkło obiektywu

Gdy szkło aparatu zostanie zabrudzone, zaparowane lub porysowane – od razu to przekłada się na efekt naszego fotografowania. Dlatego najlepiej przed każdym użyciem zerknąć czy nasz obiektyw w telefonie jest w dobrym stanie. Można dla bezpieczeństwa stosować obudowy ochronne zwłaszcza w Iphonach, gdzie soczewki są mocno wysunięte względem korpusu telefonu.

10. Obrabiaj zdjęcia telefonem!

Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z kolorów jakie generuje nasz aparat w telefonie możemy samodzielnie je poprawić i nadać fotografii odpowiedni klimat.

W sklepie Google Play lub w App Store jest mnóstwo programów do obróbki zdjęć więc każdy znajdzie coś dla siebie. Na pewno warte uwagi są: Snapseed, Pixlr, LightX, Photo Lab Picture Editor. Jeśli chcielibyśmy połączyć już poprawione zdjęcia w ciekawy kolaż możemy skorzystać z darmowego programu Fotor Collage.

11. Jaki jest obecnie najlepszy telefon do zdjęć?

Choć powyższe zasady pomogą nam zrobić niezłe zdjęcie praktycznie każdym aparatem, nie da się ukryć, że dobrym telefonem możemy zrobić znacznie więcej. Współczesne smartfony zaskakują zaawansowanymi obiektywami oraz rozdzielczością sięgającą 48, 64 a nawet 108 Mpx oraz doskonałą jakością i innymi zaawansowanymi funkcjami.

Do telefonów z najlepszymi kamerami należą z pewnością Samsung Galaxy S20+, iPhone 11pro max, Huawei P40 Pro, Google Pixel 4, iPhone Xs, czy Xiaomi Mi CC9 Pro z matrycą 108 Mpx.